Architektura

  • Foto

Autor projektu: Ing. Arch. Petr Sedláček, MISE s.r.o., www.architekti-mise.cz

Víno není jen lahodný obsah v láhvi. Víno je příběh. Pohádka o hroudě hlíny, ze které člověk svým rozumem, srdcem a hlavně tvrdou prací získá tu červené, tu bílé, tu růžové. Dům, ve kterém se z hroznu rodí nápoj, je kulisou toho příběhu. Můžete udělat dobré víno v garáži, ale pokud má být příběh úplný a víno výborné, měl by dům, vinařství, být domovem vína. Radobýl tvoří výraznou scénu. Náše vinařství v úpatí mocného svahu využívá tradiční a osvědčený gravitační způsob výroby.

Stavba obdélné dispozice je výrazně delší stranou situována po vrstevnici svahu. Dům je dvoupodlažní. Funkční rozdělení na část výrobní a část prezentační je promítnuto i do vnější formy. Pultové zastřešení má dvě orientace spádu, vždy dle funkce a provozu, který chrání. Rovina setkání pultů je zároveň místem oddělení funkcí. Tvar domu je zásadně podřízen záměru harmonického začlenění stavby do terénu a okolí. Není to továrna. Není to zemědělská hala. Je to vinařství. Architekt s vinařem sdílí nejen lásku k vínu, ale i zalíbení v čistých tvarech a moderním designu. Přejeme vínu, které se zde narodí, aby do světa odcházelo s pocitem, že místo, kde vzniklo, bylo dobrým domovem.

Cílem bylo vytvořit projekt vinařského domu, který bude ojedinělý v současné architektuře. Vytvořili jsme prostor, kde probíhá komplexní proces výroby vína. Zároveň je dům místem s krásnými výhledy na rostoucí révu i do krajiny. Vše vytváří originální atmosféru, kterou si budete chtít opakovaně užít. 

Vinařský dům byl zkolaudován koncem roku 2016. Fanouškům vína z řad veřejnosti je otevřen od roku 2017.